Winuser's Blog

17 lutego 2010

Czcionki dla programistów

Filed under: Programowanie,Uncategorized — winuser @ 11:11
Tags: , , ,

Niestety należę (a może stety?) do ludzi którzy raczej mają jakieś poczucie estetyki. Tak więc przykładam uwagę do tego w czym piszę (chodzi o wygląd IDE) oraz do tego co jest tematem tego wpisu czyli czcionka. W końcu cały czas ją oglądamy podczas pisania. Nie może nas ani męczyć ani być ochydna. Czcionek dla programistów, zwanych czcionkami monotypicznymi czyli o stałej szerokości znaków istnieje na świecie wiele. Wybierać jest w czym, niestety taki już nasz język Polski piękny że istnieją w nim znaki dodatkowe zwane diaktrycznymi. Większość czcionek jak możecie sie domyśleć nie pochodzi z Polski, więc oczywiście po wpisaniu takiego znaku zamiast np. `ą` pojawia się jakiś potocznie zwany krzaczek. Nie jest to w sumie jakiś duży problem z racji tego że kod przecież nie zawiera tych znaków, ale już np. treści komunikatów dla usera mogą je zawierać. Co prawda Courier New z windows`a posiada je, lecz jest to juz troszkę oklepana czcionka, jednym słowem ma swoje lata a co więcej po pewnym czasie pisania człowiek czuje przesyt programowania co jest oczywiście zjawiskiem niepożądanym.
Miałem juz okazję przetestować parę ładnych czcionek monotypicznych, postanowiłem teraz je tutaj zaprezentować.

Do niektórych czcionek nie będę dodawał screenów, ponieważ na stronach domowych są już gotowe. Screeny robione z wyłączonym anty-aliasingiem.

Pierwsza, Triskweline (brak znaków diaktrycznych). Troszkę mała jak dla mnie (rozmiar 10) ale ostatecznie może być. Zaletą jej może byc to, że na mniejszych monitorach zmieści się więcej znaków na tej samej powierzchni ponieważ czcionka została zaprojektowana tak aby była w miarę przejrzysta oraz zajmowała względnie mało miejsca. Pobrać ją możesz stąd http://www.netalive.org/tinkering/triskweline/

Kolejną która miałem okazję wypróbować jest czcionka znana pod nazwą Anonymous którą można pobrać ze strony http://www.ms-studio.com/FontSales/anonymous.html Czcionka praktycznie nie nadaje się do rozmiarów innych niż 10, jest zdecydowanie większa niz Triskweline. Niezbyt ładnie również wygląda jeśli wyłączysz anty-aliasing w Windows`ie, kontury sa postrzępione. Mimo tego przez jakiś czas ją miałem ustawioną jako główną i sprawowała się całkiem nieźle.

Czcionka która jest następna na liście, jest raczej mało znana (na google trudno jej szukać) _M8BT nie wiem czy to jej oryginalna nazwa czy może jakaś kodowa, nie pamiętam również skąd ją mam. Prezentuje się następująco :

Ludziom lubiącym ekstremalnie małe czcionki napewno przypadnie do gustu. Jako że nie można jej znaleźć w internecie wrzuciłem ją na swój serwer i można ją pobrać stąd http://files0.myftp.org/backup/fonts/_M8BT.FON

Nie mogło też oczywiście zabraknąć chyba raczej popularnej czcionki Dina którą można pobrać stąd http://www.donationcoder.com/Software/Jibz/Dina/ Używałem jej również przez pewien czas i jest (zaraz po Courier) jedną z czcionek której nie zmieniałem przez dłuższy okres.

Kolejna czcionka, dość ciekawa zwana IBM3270, jest odpowiednikiem czcionki używanej w tym własnie mikrokomputerze. Można ją pobrać tutaj http://codedwarf.com/pcsansi.fon A jak wygląda ?

Czcionka znana pod nazwą Raize, również godna polecenia która można znaleźć na stronie http://www.raize.com/devtools/tools/rzfont.asp była kolejną której dość długo używałem i byłem z niej zadowolony. Nie jest ani zbyt mała ani zbyt wielka, a co więcej można sobie wybrać jej rozmiar pomiędzy 10 a 14.

A teraz coś dla już bardziej doświadczonych koderów którzy pamiętają środowisko Borland Turbo C++ 4.5. Do pakietu dołączana była czcionka zwana Borland TE w wersji normalnej i pochylonej. Szczerze mówiąc zapowiadała się dość ciekawie ale zawiodła mnie, kod stał się mniej czytelny. Zdecydowanie wolę już od niej Courier New. Nie mniej jeśli ktoś chce sobie popatrzeć może ją pobrać stąd : http://files0.myftp.org/backup/fonts/borte.fon Na załączonym obrazku specjalnie usunąłem oddzielenie nowymi liniami kod aby pokazać jak całość się zlewa.

Ostatnio mam ustawioną ciekawą czcionkę zwaną Crisp którą można pobrać stąd http://files0.myftp.org/backup/fonts/crisp.ttf A oto jak się prezentuje :

Jest kompromisem pomiędzy ekonomicznym wykorzystaniem miejsca na monitorze a czytelnością kodu, za to ją lubię. Rozmiar jaki można ustawić sięga 30, lecz tylko przy 12 wygląda ładnie, przy innych rozmiarach jest postrzępiona i widać piksele.

Przedostatnią czcionką którą chcę wam dziś zaprezentować jest raczej ciekawostką niż czymś co można używać na codzień. Zwana Quartz (coś w tym jest). Dobra raczej do filmów hakerskich w których włamują się przez notatnik do CIA. Wygląda tak :

A pobrać można ją stąd http://files0.myftp.org/backup/fonts/quartz.ttf

Ostatnia czcionka, zwana Courier ma już swoje lata. Była dość popularna w okresie kiedy panowało IDE Microsoft Visual C++ w wersji 5 oraz 6. Stopniowo zastępowana przez nowocześniejczą Courier New oraz w nowszych systemach czcionką Consolas. Jej zaletą jest to że obsługuje znaki diaktryczne. Czcionka ta nie obsługuje anty-aliasingu, mimo tego prezentuje się całkiem dobrze :


Lecz na dłuższą metę troszkę może męczyć. Pobierać jej nie musisz, bo jeśli posiadasz system Windows (minimum 95 zdaje się) to masz ją już w systemie zainstalowaną ; )

Jeśli macie jakieś ciekawe czcionki, podzielcie się nimi w komentarzach, chętnie przetestuję coś nowego.

Reklamy

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: